Streees

بررسی کارایی قارچ کش‌ها در مزارع گندم

آنچه در این مطلب می خوانید!
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید

  استفاده از کشاورزی دقیق برای تحقیق در مورد کارایی قارچ کش‌ها

  Digital Agro با استفاده از دوربین‌های چند طیفی، مقادیر NDVI را اندازه‌گیری کرد تا در مورد چگونگی تأثیر قارچ‌ کش بر برداشت گندم تحقیق کند. با فشار بیشتر به محصولات به دلیل تغییرات آب و هوایی و جنگ در اوکراین، نیاز به تولید محصولات سالم و در عین حال به حداکثر رساندن عملکرد محصول بیش از پیش احساس می‌شود. بخشی از روند تولید یک محصول با کیفیت، استفاده مؤثر از مواد شیمیایی یا درمان‌ با قارچ‌ کش‌هاست. اثربخشی قارچ‌ کش‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی از جمله آزمایش دمای گیاهان، تجزیه و تحلیل طول فعالیت کلروفیل یا ردیابی شیوع بیماری‌های گیاهی در مزرعه اندازه‌گیری کرد.

  نقشه برداری از محصولات 

  تیم Digital Agro تصمیم گرفت در طول تابستان منطقه مورد نظر را در دو تاریخ جداگانه ارزیابی کند. همین امر باعث می‌شود تا با در اختیار داشتن زمان کافی بتوانند اثرگذاری قارچ کش را با دقت بررسی کنند. مساحت کل پرواز 2.5 هکتار بود که متخصصان با ثبت 2230 تصویر در هر دو پرواز به جمع آوری داده پرداختند.

  شاخص پوشش گیاهی NDVI برای ارزیابی انتخاب شد زیرا شاخصی از فعالیت کلروفیل است که به طور مستقیم با قدرت گیاه مرتبط است. نتایج حاصل از بررسی در ماه اول به شرح زیر بود. رنگ سبز نشان دهنده گیاهانی با قدرت بالا و رنگ زرد به معنای NDVI کمتر و گیاهان ضعیف تر است. این در حالی است که رنگ قرمز نشان دهنده خاکی است که در آن کشت صورت نگرفته و مقدار NDVI آن صفر است.

   

  متخصصان Digital Agro مقادیر NDVI را مورد مقایسه و بررسی قرار دادند. آن‌ها متوجه شدند که میانگین ارزش NDVI گندم در ماه می 0/75 و در ژوئن 0/45 بود. بعد از اعمال آفت کش‌ها، بررسی مزارع گندم در ماه دوم نشان می‌دهد که کاهش قابل توجهی در NDVI و مقدار کلروفیل گیاهان رخ داده است. محصول همچنین رطوبت کمتری در داخل خود داشت که بیانگر کیفیت بهتر در برداشت نهایی خواهد بود.

  نتیجه گیری دیجیتال آگرو این بود که به کارگیری قارچ کش‌ها برای تیمار گندم‌های بیمار در کل دوره، میزان کلروفیل کمتری را نشان داد و از قدرت گیاه کاست. گیاه چرخه رشد خود را زودتر به پایان رساند و بدون رسیدن به اندازه ایده آل وارد فاز زایشی شد. بنابراین، استفاده از قارچ کش اگرچه باعث کاهش بروز بیماری شد، اما ترکیب آن با گندم هیچ ارزش افزوده‌ای برای گیاه و به‌ تعمیم‌ برای تولید کننده نداشت.

  شمارش تعداد گیاهان
  کشاورزی دیجیتال
  بررسی کارایی قارچ کش‌ها در مزارع گندم
  نورمن بورلاگ
  نورمن بورلاگ پدر انقلاب سبز
  آنچه در این مطلب میخوانید!
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید
   اسکرول به بالا