کشاورزی دقیق در ایران

  مشکلات کشاورزی دقیق در ایران

در این دانشنامه قراره با هم به مشکلات و موانع موجود برای رشد کشاورزی دقیق در ایران بپردازیم. اگر شما هم مثل ما مشتاق هستید با شناختن این موانع تمام تلاشتون رو برای برداشتنشون انجام بدین، با ما همراه باشین.

وجود تنوع آب و هوایی زیاد در ایران، امکان کشت انواع محصولات کشاورزی از جمله انواع غلاف، میوه‌ها، سبزیجات و …. رو فراهم کرده. تقریبا 19 میلیون هکتار از زمین‌های ایران، قابل کشت هستند. مساحتی که ایران رو در رتبه‌ی 20 ام جهانی از نظر سطح زیر کشت قرار داده. همچنین 13 درصد از تولیدات ناخالص ملی ایران رو محصولات کشاورزی تشکیل میدن. با این وجود، به دلیل خاک ضعیف و عدم وجود آب کافی، بیشتر این مساحت‌ها زیر کشت قرار نمی‌گیرن. از بین مناطق تحت کشت، کمتر از یک سوم آبی و بقیه به صورت دیم کشت می‌شن.

اکثر مزارع در ایران کوچک (کمتر از 5 هکتار) هستند. این موضوع باعث شده از نظر اقتصادی چندان پتانسیل رشد و توسعه نداشته باشن. متاسفانه علاوه بر خاک ضعیف و آب ناکافی، کیفیت بذر هم غالبا پایین‌تر از استاندارد جهانی هست. همه‌ی این‌ها در کنار هم باعث شدن متاسفانه کشاورزی در ایران علاوه بر زحمت زیاد با سود و بازدهی کم همراه باشه.

اما چاره چیه؟

یکی از راهکار‌هایی که مطرح میشه، گسترش تکنولوژی‌های مختلف از جمله کشاورزی دقیق توی ایرانه. این راهکار در کشورهای زیادی از جمله آلمان، کانادا، چین و بسیاری کشورهای دیگه مورد توجه و استفاده قرار گرفته و تا حدود بسیار زیادی اثر بخش بوده. در ارتیاط با ایران وضعیت چجوریه؟ خب طبیعتا گسترش هر صنعتی در ابتدای کار با سرعت کمتری صورت می‌گیره. وجود یه سری موانع و چالش‌ها باعث شده رشد کشاورزی دقیق نیز نسبت به میانگین جهانی دیرتر آغاز شود. حتما براتون سوال شده این موانع چیا هستن؟

  • دسترسی به تکنولوژی

کشاورزی دقیق نیازمند تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های متنوعی مثل GPS، GIS، پهپاد، حسگرها و رایانه‌های پردازشی متفاوتی هست که طبیعتا دسترسی بهشون برای کشاورزان مناطق روستایی غیر ممکن یا دشوار هست. این در حالی هست که برخی روستاهای ایران همچنان به اینترنت دسترسی لازم رو ندارن.

  • آشنایی با دانش ابتدایی IT

اگرچه با گسترش کشاورزی دقیق در کشورهای مختلف دنیا، تلاش‌های زیادی برای ساده‌سازی استفاده از این تکنولوژی در بین عموم صورت گرفته، اما همچنان کارکردن با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی مرتبط با کشاورزی دقیق نیازمند یک دانش حداقلی از IT و شناخت بسترهای مرتبط با اون هست. این در حالی هست که بسیاری از مردم روستایی غالبا بی‌سواد بوده و یا از دانش لازم برای بهره‌مندی از خدمات کشاورزی دقیق بی‌بهره هستن. بنابراین لازمه که آموزش‌هایی در این حوزه به کشاورزان ارائه بشه. ولی متاسفانه رغبت اشخاص توانمند تو حوزه‌ی IT برای آموزش این دانش به کشاورزان ناچیزه.

  • عدم اعتماد به تکنولوژی

هممون حتما مادربزرگ یا پدربزرگ‌هایی رو دیدیم که در برابر پذیرش تکنولوژی مقاومت میکنن. اگرچه بخشی از این مقاومت ناشی از ترس از یادگیری هست، اما بخش بزرگتری از اون ناشی از بی‌اعتمادیه! به صورت کلی بشر در مقابل تغییر مقاومت میکنه. مخصوصا اگر شرایط فعلی تا حدودی رضایت بخش باشه. ولی این ترس از تجربه کردن غالبا مانع پیشرفته. این موضوع شامل تکنولوژی‌های مرتبط با کشاورزی دقیق و اعتماد کشاورزان نسبت به این تکنولوژی‌ هم میشه. کشاورزان به تجربه‌ی راه‌های جدید از جمله تکنولوژی‌های نو بی‌علاقه هستن. این موضوع راه‌حلی نداره جز این که با انجام تبلیغات و نشان‌دادن تاثیر و فواید استفاده از این تکنولوژی کم کم اعتماد کشاورزان رو جلب کنیم.

  • مساحت کم مزارع

از دیگر مشکلات و چالش‌های اصلی مرتبط با گسترش کشاورزی دقیق در ایران، مساحت زمین‌های کشاورزیه که غالبا کمتر از 5 هکتار هستند. این موضوع باعث میشه هزینه‌های مرتبط با اعمال کشاورزی دقیق در مزارع، بیشتر از بهره‌وری نهایی بشه و به عبارتی سوددهی برای کشاورز بیاد پایین و از جذابیت کشاورزی دقیق کم کنه. یه جورایی شبیه تفاوت خرید خرد و عمده!

  • افزایش هزینه‌های کشاورزی

به دلیل رشد بیشتر قیمت نهاده‌ها نسبت به برخی محصولات کشاورزی، سود فرآیند کشاورزی کم شده است. این موضوع جذابیت این صنعت رو برای سرمایه‌گذاران کم کرده. این در حالی هست که با توجه به این واقعیت که جمعیت در حال افزایش هست و همچنین منابع موجود از جمله آب و خاک هر روزه دارن محدودتر میشن، ناچارا تا چندین سال دیگه بسیاری از کشورها از جمله ایران دچار مشکلات تامین مواد غذایی میشن و در نهایت کسی برنده‌ی این مسابقه است که از همین امروز به فکر سرمایه‌گذاری در این صنعت باشه.

  • ارتباط اندک دانشگاه و صنعت

شاید براتون سوال باشد این مورد چجوری باعث کند شدن روند رشد کشاورزی دقیق در ایران میشود. اما جواب این جاست! به دلیل هدفمند نبودن پروژه‌های دانشگاهی و نداشتن ارتباط موثر با صنعت، نتایج تحقیقاتی یا در کشاورزی مورد استفاده قرار نمی‌گیرن. یا گاها به دلیل ناقص بودن این تحقیقات، نتایج چندان جالب نیست. در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به واسطه‌ همین تحقیقات، صنعت کشاورزی وارد سطح جدیدی شده است. این ارتباط ناقص باعث شده گسترش تکنولوژی به عنوان اصلی‌ترین نتیجه‌ خروجی از دانشگاه نیز مورد اعتماد و استقبال کشاورزان قرار نگرفته باشد.

  • عدم توجه به محیط زیست

یکی دیگر از مشکلات و چالش‌ها برای کشورهای در حال پیشرفت، عدم توجه به محیط زیسته می‌باشد. در حالی که در بسیاری کشورهای پیشرفته، قوانین سختی درباره‌ی حفظ محیط زیست وضع و اجرا میشه، در کشورهای در حال توسعه، به دلیل وجود مشکلات عظیم‌تر معیشتی این موضوع در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیره. این در حالیه که یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های کشاورزی دقیق، تلاش برای حفظ محیط زیست و گسترش کشاورزی پایداره. کشاورزی دقیق با محدود کردن مصرف سم و کوهای شیمیایی به تحقق این هدف کمک شایانی می‌کنه.

کشاورزی دقیق در ایران

در نهایت با توجه به مشکلات و مسائلی که وجود داره لازمه راهکارهایی برای غلبه بر این مشکلات ارائه بشه. ما توی آساگرو با تموم وجود سعی می‌کنیم تا با این مشکلات مقابله کنیم و با ارائه خدمات هرچه با کیفیت‌تر، موجب آشنایی و رواج کشاورزی دقیق در میان کشاورزان سخت کوش ایران بشیم. شما هم می‌تونین با ثبت نام در پنل آساگرو در این مسیر همراه ما باشین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا