تفاوت کشاورزی دقیق، هوشمند و دیجیتال

تفاوت کشاورزی دقیق، هوشمند و دیجیتال

کشاورزی همواره یک شغل پر زحمت و نیازمند تلاش بسیار بوده و هست. اما امروزه به لطف گسترش فناوری‌های مختلف شاهد مدرن شدن این صنعت هستیم. مدرنیزاسیون علاوه بر این که باعث میشه کشاورزان بار کمتری زو به دوش بکشن، کمک میکنه تلاش‌هاشون پر ثمرتر بشه.

در این دانشنامه قراره به بیان تفاوت‌های دو مفهوم کشاورزی دقیق و کشاورزی هوشمند بپردازیم. دو مفهومی که در ظاهر مشابه یکدیگر هستن و حتی در برخی مواقع اشتباها به جای یکدیگر به کار میرن. گرچه که هر دو مفهوم از زیر شاخه‌های کشاورزی دیجیتال محسوب میشن.

برای شروع بذارین از یادآوری مفهوم کشاورزی دقیق بحثمون رو آغاز کنیم. در مقاله معرفی کشاورزی دقیق درباره‌ی این مفهوم صحبت شد ولی در اینجا قراره به یک مرور مختصر بسنده کنیم. کشاورزی دقیق یک سیستم مدیریتی هست که به کمک ابزارهایی مانند اطلاعات و تکنولوژی سعی می‌کنه فرآیند تولید محصول رو با دقت بالا مانیتور و بهینه کنه. در کشاورزی دقیق سعی می‌شه با اندازه‌گیری‌های دقیق متغیرها در سراسر زمین، از منابع به مقدار مناسب، در زمان مناسب و دقیقا در مکان‌های مناسب استفاده بشه.

 

تفاوت کشاورزی دقیق، هوشمند و دیجیتال

 

کشاورزی هوشمند

و اما بریم سراغ کشاورزی هوشمند. کشاورزی هوشمند در واقع سعی می‌کنه با به‌ کارگیری علم داده و اطلاعات، کارکرد نیروهای انسانی، کیفیت و کمیت محصول رو تا حد ممکن بهینه کنه. تمرکز بیشتر این مفهوم روی جمع‌آوری انواع داده‌هاست. به عبارتی چگونه سعی کنیم داده‌های مختلف رو از سراسر زمین جمع‌آوری کنیم و اون‌ها رو به روشی هوشمندانه به کار بگیریم که موجب بهینه‌سازی محصول نهایی بشه. تفاوت اصلی کشاورزی هوشمند با کشاورزی دقیق در این هست که بر اندازه‌گیری‌های دقیق تمرکز نمی‌کنه. کشاورزی هوشمند بیشتر به جمع‌آوری و تفسیر آن‌ها می‌پردازه تا عملیات مزرعه رو قابل پیش‌بینی‌تر و کارآمدتر کنه.

در آخر مفهوم کشاورزی دیجیتال حضور داره. این مفهوم به نوعی دربرگیرنده‌ی دو مفهوم کشاورزی هوشمند و کشاورزی دقیق هست. به گونه‌ای که سعی می‌کنه با به کارگیری ابزارهای دیجیتال به جمع‌آوری داده و تبدیل آن‌ها به اطلاعات با معنی بپردازه. در آخر هم با پردازش این اطلاعات در بهینه‌کردن کارکرد نیروی انسانی و یا محصولات موثر باشه. در این مفهوم تلاش می‌کنیم از صرف در اختیار داشتن داده‌ها جلوتر بریم و با ایجاد عملکرد هوشمند، ارزش افزوده‌ی معنا داری به این اطلاعات ببخشیم.

دانستن تفاوت این سه مفهوم ضمن این که به ما کمک می‌کنه کارکرد هر کدوم رو بهتر بشناسیم، به ما اجازه میده با وسعت دید بیشتری به کشاورزی مدرن نگاه کنیم و ببینیم که چطور رشد تکنولوژی و علم در شاخه‌های مختلف می‌تونه روی صنعتی به بزرگی کشاورزی تاثیرگذار باشه. به عبارتی خودمون رو از دیدگاه‌های سنتی درباره‌ی کشاورزی دورتر کنیم و دروازه‌های جدیدی رو پیش روی این صنعت ببینیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا