پهپاد یا ماهواره؟

پهپاد یا ماهواره؟

سنجش از راه دور مفهومی است که به شناسایی و پایش خصوصیات اراضی و عوارض طبیعی یک منطقه می‌پردازد. جمع‌آوری اطلاعات در این فرآیند معمولا به کمک دوربین‌های تخصصی صورت می‌گیرد. دوربین‌ بر روی پهپاد، ماهواره‌ و یا هواپیما نصب شده و به کاربران اجازه می‌دهد سطح وسیعی از اراضی را مشاهده، ارزیابی و بررسی نمایند. در سال‌های اخیر، سنجش از راه دور به عنوان ابزاری قدرتمند در اختیار کشاورزی دقیق قرار گرفته‌ است تا فرآیند جمع‌آوری داده هر چه بهتر و سریع‌تر صورت پذیرد. با گسترش روز افزون پهپادها، استفاده از پهپاد به جای ماهواره‌ در روند سنجش از راه دور در حال افزایش است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایل جایگزین شدن پهپادها اشاره خواهد شد.

کافیست شما اراده کنید!

تصویرهای زمین کشاورزی در بازه‌ی زمانی مد نظر شما، تهیه‌ شده و پس از تهیه‌ی نقشه‌ و تحلیل داده‌ها، در سریع ترین زمان ممکن در اختیار شما قرار می‌گیرند. این در حالیست که تصاویر ماهواره‌ای با توجه به دوره‌ی گردش ماهواره به دور زمین، با فاصله‌ی زمانی مشخص تهیه می‌شوند. در عصر تکنولوژی، هر روزه سنسورها و دوربین‌هایی با قابلیت‌های بیشتر و تخصصی‌تر ارائه می‌شوند. در صورت استفاده از پهپاد، امکان جایگزینی این سنسورها به سرعت و به راحتی فراهم است. این در حالیست که در تصاویر ماهواره‌ای این به روزرسانی معمولا نیازمند پرتاب یک ماهواره‌ی جدید است. اتفاقی زمان‌بر و نادر!

پهپادها بهترین ابزار برای داده‌ برداری اختصاصی از زمین شما هستند. چرا که در صورت وجود ذرات غبار و یا وجود ابر با کاهش کیفیت در تصاویر روبه‌رو نمی‌شوند. همچنین تصاویر تهیه شده با بالاترین دقت و مطابق سطح زمین شما می‌باشند.

چشم عقاب!

دقت تصاویر ماهواره‌ای در حدود 50 سانتی متر تا 10 متر در هر پیکسل است، درحالی که دقت تصاویر پهپاد در حدود 1 سانتی متر تا 10 سانتی متر در هر پیکسل است. اختلافی چشمگیر و اثرگذار در تصمیم‌گیری‌ها به گونه‌ای که طی ده سال گذشته، تمایل به استفاده از پهپادهای سنجش از راه دور به بیش از 10 برابر افزایش یافته‌ است.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا